Menü Kapat

Şirketlerde Yolsuzluktan Korunma – Dr. Haluk Ferden Gürsel

Yolsuzluğun ortaya çıkarılması, şirketlerin isimlerinin kötüye çıkmasına sebep olarak şirketlerin prestijlerine zarar verebiliyor.

Bizler diyoruz ki, yolsuzluğu bulup, inceleyip sonuçlandırmaktansa, yolsuzluğun hiç olmamasını nasıl sağlayabiliriz? Yolsuzluktan korunma kavramı burada devreye giriyor. Bu korunmayı sağlayabilecek en etkili eylem ise yolsuzluk farkındalığı oluşturacak eğitimlerdir. Benim de şahsen etkin olduğum, beş gün kırk saat süren bir eğitim planımız mevcut. Biz bu eğitimlerle çeşitlı yolsuzluk türlerinin nasıl tespit edilip tanınacağından, nasıl önlenebileceğine kadar tüm detaylar ve yöntemler üzerinde farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Eğitim sonunda eğitimi alan kuruluşa bir sertifika veriyoruz.

Her sertifika, eğitimin kim tarafından verildiği, ve kim tarafından bu eğitimin verilmesinin onaylandığı ile orantılı olarak değer kazanıyor. Sokaktan geçen bir vatandaşın verdiği sertifikanın değeri ile belli kurumların onayından geçen sertifikanın farkları elbette vardır. Yolsuzluk önleme eğitimlerinin alanında uzman eğitmenlerce sağlanması ve sonucunun değerli bir sertifikaya bağlanması gerekiyor. Türkiye’de önce bu kavram karışıklıklarına bir çözüm getirip, orijinal kaynaklara başvurularak ve yenilenmiş bilgilerle güncellenerek verilecek eğitimlerin çok faydası olduğunu düşünüyorum.

Türkiye’de yolsuzluk kavramı daha ziyade devlet işleri kapsamında kullanılıyor; bu yanlış ve eksik bir kullanım. Yolsuzluk özel sektör için de bir risktir ve her örgütün veya kuruluşun içerisinde yolsuzluğun gerçekleşebileceği kabul edilmelidir. Hiç bir zaman yolsuzluğun tamamen önlenebileceği söylenemese de, söz konusu eğitimler ile tamamının olmasa da büyük bir kısmının önlenebileceği kanısındayım.

 

Dr. Haluk Ferden Gürsel
Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Eski Müfettişi
Webster Üniversitesi Öğretim Üyesi (İsviçre)
ACFE Switzerland Chapter Kurucu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir